RSS

Poród Lotosowy

fot. Patrycja Zielińska, doula

Poród Lotosowy to w ogromnym skrócie poród w czasie którego nie przecinamy pępowiny, a czekamy aż sama naturalnie odłączy się od łożyska. Trwa to ok. 3-7 dni i daje nowo narodzonemu dziecku dużo spokojniejsze przejście ze świata brzucha do „na-zewnątrz”.  Dla wielu bardzo kontrowersyjny sposób przyjścia na Świat – jednak warto wiedzieć, że jest on bezpieczny i ma  plusy z medycznego punktu widzenia [brak natychmiastowego przecięcia pępowiny]. Jest to kolejna piękna droga porodowa, która daje nam duże możliwości i ewentualną otwartą bramę powrotu, jeśli po początkowych dniach/godzinach zechcemy sami sfinalizować „przejście” dziecka pomiędzy dwoma światami przecinając pępowinę.

Cytując dr. Sarah Buckley [czasopismo „Pregnancy”, wiosna 1998]:

„Narodziny lotosu” to praktyka nieprzecinania pępowiny i pozostawienia dziecka połączonego z łożyskiem aż do momentu, gdy pępowina sama w sposób naturalny odpadnie od pępka w ciągu 3 do 10 dni po narodzinach – dokładnie tak samo jak przecięta pępowina. Ten przedłużony kontakt można postrzegać jako czas przejściowy, pozwalający dziecku powoli i łagodnie oddzielić się od przywiązania do ciała matki.

Krótka historia Porodów Lotosowych 

HISTORIA NARODZIN LOTOSU

„Kobiety słuchały swoich ciał i swoich dzieci w łonie, i wiedziały jak ich dzieci chcą się urodzić. „Narodziny Lotosu” są częścią tego przebudzenia; są wezwaniem do zwracania uwagi na naturalny proces fizjologiczny. Ta praktyka przez swoje świadectwo, odnawia wiarę w naturalny porządek rzeczy.”      Shivam Rachana 

“Poród lotosowy jest częścią kontinuum w rozwoju i odkrywaniu ludzkiego organizmu. Poród lotosowy jest także częścią kontinuum budzącej się świadomości wyrażającej siebie poprzez porodowy proces.”    lotusbirth.net

Poród lotosowy jest praktyką, w której po narodzinach dziecka i łożyska nie przecina się i nie zaciska pępowiny. Wszystkie procesy związane z odłączeniem dziecka od łożyska przebiegają samoistnie i naturalnie. Pępowina usycha i odpada od brzuszka dziecka w ciągu 3-10 dni. Poród lotosowy najczęściej jest praktykowany w porodach domowych ale może być przeprowadzony w porodach szpitalnych a także po cesarskim cięciu.

Podstawą dla tej metody jest zminimalizowanie ingerencji w naturalny proces narodzin.

Do Polski praktyka Porodu Lotosowego dotarła w 2003 r. wraz z tłumaczeniem książki „Lotosowy poród. Narodziny w nowym świetle” Australijki Shivam Rachana. W przedmowie do książki Michel Odent – francuski położnik, pionier naturalnych metod rodzenia, pisze:

„Musimy ponownie odkryć, czym mogą być narodziny, gdy nie zostaną zakłócone wpływami kulturowymi. Potrzebujemy punktu odniesienia, od którego nie powinniśmy się zbyt oddalać. „Narodziny lotosu” są właśnie takim punktem.”

Shivam Rachana:

• założycielka Międzynarodowego Instytutu Duchowego Położnictwa w Melbourn w Australii.

• Instruktorka naturalnego położnictwa

• Prowadzi badania na temat naturalnego porodu. W wyniku badań, w kolejnych fazach porodu oddawano przewodnictwo rodzącej z pozytywnym skutkiem.

• Najtrudniejszym do określenia jako naturalny okazał się moment przecięcia pępowiny. Gdy kierownictwo w trzeciej fazie porodu również oddano matkom, inicjowały one przecięcie pępowiny około 1,5 h po porodzie. Dzieci w momencie przecinania pępowiny często reagowały wzdrygnięciem ciała, krzykiem, wierceniem się, rozdrażnieniem, chwytaniem pępowiny lub sięganiem w jej stronę.

• Na początku lat 80tych Rachana zapoznała się z materiałami Claire Lotus Day dotyczącymi narodzin lotosu.

• Wprowadziła i spopularyzowała Narodziny Lotosu w Australii i Nowej Zelandii

• W 2000r. wydała książkę „Lotosowy poród. Narodziny w nowym świetle.”

MIDP wydał DVD „Poród Lotosowy: Poród do wody bliźniaków Malcolm” . Zawartość DVD obejmuje takie zagadnienia jak przygotowanie do porodu, przebieg porodu oraz poród lotosowy.

„Matką” narodzin lotosu” jest amerykanka Claire Lotus Day:

• Claire była pielęgniarką, nauczycielką i jasnowidzką. Miała zdolność widzenia energetycznej struktury człowieka- aury. Zaobserwowała wibrację astralnej pępowiny u osłabionych pacjentów. Wywnioskowała, że być może pępowina nie musiała być przecinana.

• Po konsultacji z 20 lekarzami dowiedziała się, że wskazania do przecięcia pępowiny są jedynie higieniczne i zwyczajowe. Uznała, że jest możliwe by zachować higienę przy nienaruszonej pępowinie.

• Jeden z lekarzy polecił Claire książkę Jane Godall „In the Shadow of Man”, z której wynikało, że szympansy zachowują nienaruszone łożysko do czasu jego naturalnego odłączenia.

• Claire zaszła w ciążę i urodziła syna w 1974r. Pozostawiła nie naruszoną pępowinę. Narodziło się pierwsze lotosowe dziecko- Trimurti. Uszanowana została jedność dziecka i placenty a dziecko było energetycznie pełne.

• „Laing zauważył, że w trakcie terapii ludzie czuli fizyczny ból w łożysku, nawet po oddzieleniu łożyska i pępowiny, podobny do fantomowego bólu amputowanej kończyny”

autor Patrycja Zielińska, doula 

Portale internetowe zajmujące sie tematyką Narodzin Lotosu:

Poród Lotosowy

The Lotus Birth Campain

Lotus Birth – A Natural Birthing Practice

A Lotus BirthPicture Gallery

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: